نوشته های تازه

تیر, ۱۳۹۶

 • ۵ تیر

  تابع TEXT

   تابع TEXT همانند توابع DOLLAR و FIXED جزء توابع متنی اعمال فرمت عددی بر روی مقادیر ورودی می‌باشد و به‌ منظور تعیین فرمت دلخواه بر روی مقدار عددی ورودی استفاده می‌شود.   ورودیهای تابع TEXT این تابع دو ورودی به شرح ذیل دارد. مقدار مدنظر یا آدرس سلول مرجع. فرمت مدنظر برای نمایش عدد که داخل دابل کوتیشن (“”) تعریف می‌شود و بر روی ورودی اول اعمال شود. درواقع این تابع بیان‌کننده آن است که عدد واردشده در ورودی اول را مطابق با فرمت آورده شده در ورودی دوم نمایش دهد، برای مثال اگر درون سلول A2 عدد، ۱۴۰۹۲۳۴۳٫۴۵۲ ثبت‌شده …

  ادامه مطلب
 • ۳ تیر

  مغایرت گیری با اکسل – بخش۱

  مغایرت گیری با اکسل یکی از فعالیتهای عمده حسابداران و کارشناسان مالی است که به منظور شناسایی عدم تطابق ها در حسابهای ثبت شده در نرم افزار حسابداری خود و حسابهای بانکی یا تعیین عدم انطباق ها با حسابهای ثبت شده با فاکتورهای خرید یا فروش استفاده میشود.

  ادامه مطلب

خرداد, ۱۳۹۶

 • ۱۸ خرداد

  بازگردانی رمز اکسل فراموش شده

  بازگردانی رمز اکسل در بسیاری از موارد امری حیاتی است. روشهای متفاوتی برای رمز گذاری بر روی قسمتهای مختلف فایل اکسل وجود دارد ولی هیچ یک از آنها امنیت فایل اکسل را تضمین نمی‌کنند و صرفا کار را برای کاربران سطح پایه دشوار تر میکند.

  ادامه مطلب
 • ۵ خرداد

  گیج چراغ راهنما در اکسل

  گیج چراغ راهنما در اکسل عموماً به‌منظور تعیین وضعیت یک شاخص، مورداستفاده قرار می‌گیرد، به‌گونه‌ای که برای یک شاخص سه وضعیت قرمز، زرد و سبز تعریف می‌شود، اگر شاخص در هر یک از این وضعیت‌ها قرار بگیرد، چراغ راهنما همان رنگ را نمایش خواهد داد.

  ادامه مطلب

اردیبهشت, ۱۳۹۶

 • ۲۰ اردیبهشت

  جلوگیری از ورود داده تکراری در یک ستون در اکسل

  به منظور جلوگیری از ورود داده تکراری در اکسل، دو روش استفاده از ماکرو و استفاده از دستور Data Validation وجود دارد که روش دوم نسبت به استفاده از ماکرو ساده تر و کاربردی تر است که در این پست به توضیح آن پرداخته شده است.

  ادامه مطلب
 • ۱۶ اردیبهشت

  ساخت شیت فهرست در اکسل با استفاده از ماکرو

  در فایلهای اکسل بزرگ، با تعداد شیتهای فراوان ساخت شیت فهرست امری حیاتی می‌باشد که با استفاده از آن کاربر میتواند به راحتی بین شیتها جابه‌جا شود. شیت فهرست عبارت است از یک شیت (که عموما اولیت شیت است) که در آن اسم تمامی شیتها آورده شده است و کاربر با کلیک کردن بر روی اسم هر شیت وارد آن شیت میشود. به منظور ساخت فهرست در این شیت، باید از دستور هایپرلینک استفاده نمود که حالت ساده و مقدماتی آن به صورت دستی صورت میگیرد ولی در این آموزش بدین منظور از ماکرو استفاده میکنیم.   فرایند پیاده سازی …

  ادامه مطلب
 • ۱۵ اردیبهشت

  جمع n عدد بزرگ از مجموعه اعداد

  در بعضی از مسائل میخواهیم حاصل میانگین یا جمع n عدد بزرگ را حساب کنیم. در حالتی پایه اگر بخواهیم اعداد بزرگتر از یک عدد مشخص را حساب کنیم، به راحتی میتوان از تابع SUMIF استفاده کرد ولی در این مثال به دنبال آن میگردیم که سه عدد از بزرگترین اعداد در مجموعه داده ها را با یکدیگر جمع کنیم. بدین منظور سه روش وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها پرداخته شده است.

  ادامه مطلب

فروردین, ۱۳۹۶

 • ۳۰ فروردین

  هوش تجاری با استفاده از نرم‌افزار Power BI

  نرم‌افزار Power BI محصول شرکت مایکروسافت است که در سال ۲۰۱۵ به منظور پیاده سازی و استقرار نظام هوش تجاری در سازمانها، ارائه شده است.

  ادامه مطلب
 • ۲۶ فروردین

  فرمول نویسی آرایه ای Ctrl+Shift+Enter

  فرمول نویسی آرایه ای نوع دیگری از فرمول نویسی در اکسل، فرمول نویسی آرایه ای است که با استفاده از آنها لزوم استفاده از ستونهای کمکی از بین میرود و محاسبات پیچیده را میتوان در یک سلول به آسانی انجام داد. این نوع فرمول نویسی که بعضا بسیار پیچیده است و گستردگی آنها خارج از موضوع این کتاب است، به اختصار در ادامه توضیح داده میشود.

  ادامه مطلب
 • ۲۲ فروردین

  جزوه آموزش اکسل

  جزوه

  جزوه آموزش اکسل جزوه آموزش اکسل در دوره آموزش اکسل پیشرفته مدرس: امید معتمدی تعداد صفحات: ۴۸ صفحه طول دوره: ۲۰ ساعت دانلود جزوه

  ادامه مطلب
 • ۱۲ فروردین

  خلاصه سازی اطلاعات ۳۰ شیت در یک شیت

  آدرس دهی سه بعدی در اکسل

  آدرس دهی سه بعدی در بعضی از موارد مخصوصا برای افرادی که کار حسابداری یا برنامه ریزی انجام میدهند تعداد شیتهای اکسل افزایش میابد و میخواهند یک سلول خاص (مثلا سلول E2) را در تمامی شیتها جمع کنند، بدین منظور میتوان از آدرس دهی سه بعدی استفاده نمود.

  ادامه مطلب
 • ۸ فروردین

  ترفند تابع lOOKUP بخش ۲ (پیدا کردن آخرین متن یا عدد در یک ستون)

  تابع lookup میخواهیم آخرین متن یا عدد ثبت شده درون ستون C را پیدا کنیم. قبلا در پست ترفند تابع LOOKUP روش پیدا کردن مقدار آخرین سلول پر گفته شد ولی در این پست میخواهیم آخرین مقدار عددی یا متنی ثبت شده در ستون C را پیدا کنیم.

  ادامه مطلب
 • ۷ فروردین

  تغییر فونت یکجا سلولها با استفاده از دستور replace

  بعد از یک ماه کار بر روی فایل اکسل، بالاخره فایل نهایی شد و آماده ارائه به کارفرما، ولی در روز آخر تصمیم گرفتم به جای فونت بی نازنین از فونت بی زر استفاده کنم ولی شناسایی سلولهای که در آنها فونت بی نازنین استفاده شده است در فایل اکسل با ۲۵ شیت و بیش از ۵ میلیون سلول فعال با فرمت و فونت متفاوت کار دشواری بود. لذا دنبال روش تغییر فونت یکجا سلولها بودم.

  ادامه مطلب

اسفند, ۱۳۹۵

 • ۲۵ اسفند

  تنظیمات نحوه نمایش اعداد در اکسل

  فرمت اعداد روشهای متعددی جهت تنظیم فرمت اعداد ثبت شده درون سلولهای اکسل وجود دارد برای مثال تنظیمات مربوط به تعداد اعشار، نحوه نمایش اعداد مثبت و منفی و ….

  ادامه مطلب
 • ۱۸ اسفند

  ۱۰ ترفند حرفه ای در اکسل

  ترفند ۱- رسم نمودار ستونی برای رسم نمودار ستونی یک مجموعه از داده کافیه محدوده داده ها را انتخاب کرده و از صفحه کلید کلید Alt را نگه داشته و دکمه F1 را زده تا نمودار ستونی داده ها رسم شود. (برای مشاهده آموزش بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.)

  ادامه مطلب