نوشته های تازه

فروردین, ۱۳۹۶

 • ۲۶ فروردین

  فرمول نویسی آرایه ای Ctrl+Shift+Enter

  فرمول نویسی آرایه ای نوع دیگری از فرمول نویسی در اکسل، فرمول نویسی آرایه ای است که با استفاده از آنها لزوم استفاده از ستونهای کمکی از بین میرود و محاسبات پیچیده را میتوان در یک سلول به آسانی انجام داد. این نوع فرمول نویسی که بعضا بسیار پیچیده است و گستردگی آنها خارج از موضوع این کتاب است، به اختصار در ادامه توضیح داده میشود.

  ادامه مطلب
 • ۲۲ فروردین

  جزوه آموزش اکسل

  جزوه

  جزوه آموزش اکسل جزوه آموزش اکسل در دوره آموزش اکسل پیشرفته مدرس: امید معتمدی تعداد صفحات: ۴۸ صفحه طول دوره: ۲۰ ساعت دانلود جزوه

  ادامه مطلب
 • ۱۲ فروردین

  خلاصه سازی اطلاعات ۳۰ شیت در یک شیت

  آدرس دهی سه بعدی در اکسل

  آدرس دهی سه بعدی در بعضی از موارد مخصوصا برای افرادی که کار حسابداری یا برنامه ریزی انجام میدهند تعداد شیتهای اکسل افزایش میابد و میخواهند یک سلول خاص (مثلا سلول E2) را در تمامی شیتها جمع کنند، بدین منظور میتوان از آدرس دهی سه بعدی استفاده نمود.

  ادامه مطلب
 • ۸ فروردین

  ترفند تابع lOOKUP بخش ۲ (پیدا کردن آخرین متن یا عدد در یک ستون)

  تابع lookup میخواهیم آخرین متن یا عدد ثبت شده درون ستون C را پیدا کنیم. قبلا در پست ترفند تابع LOOKUP روش پیدا کردن مقدار آخرین سلول پر گفته شد ولی در این پست میخواهیم آخرین مقدار عددی یا متنی ثبت شده در ستون C را پیدا کنیم.

  ادامه مطلب
 • ۷ فروردین

  تغییر فونت یکجا سلولها با استفاده از دستور replace

  بعد از یک ماه کار بر روی فایل اکسل، بالاخره فایل نهایی شد و آماده ارائه به کارفرما، ولی در روز آخر تصمیم گرفتم به جای فونت بی نازنین از فونت بی زر استفاده کنم ولی شناسایی سلولهای که در آنها فونت بی نازنین استفاده شده است در فایل اکسل با ۲۵ شیت و بیش از ۵ میلیون سلول فعال با فرمت و فونت متفاوت کار دشواری بود. لذا دنبال روش تغییر فونت یکجا سلولها بودم.

  ادامه مطلب

اسفند, ۱۳۹۵

 • ۲۵ اسفند

  تنظیمات نحوه نمایش اعداد در اکسل

  فرمت اعداد روشهای متعددی جهت تنظیم فرمت اعداد ثبت شده درون سلولهای اکسل وجود دارد برای مثال تنظیمات مربوط به تعداد اعشار، نحوه نمایش اعداد مثبت و منفی و ….

  ادامه مطلب
 • ۱۸ اسفند

  ۱۰ ترفند حرفه ای در اکسل

  ترفند ۱- رسم نمودار ستونی برای رسم نمودار ستونی یک مجموعه از داده کافیه محدوده داده ها را انتخاب کرده و از صفحه کلید کلید Alt را نگه داشته و دکمه F1 را زده تا نمودار ستونی داده ها رسم شود. (برای مشاهده آموزش بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.)

  ادامه مطلب
 • ۱۴ اسفند

  افزونه تاریخ شمسی در اکسل

  همواره یکی از بزرگترین مشکلات کاربران ایرانی بدون استفاده از افزونه تاریخ شمسی ، در اکسل محاسبات مربوط به تاریخ شمسی است. نرم افزار اکسل تاریخ میلادی را به خوبی می شناسد و تمامی محاسبات مورد نیاز بر روی تاریخ میلادی قابل انجام است ولی این قابلیت برای تاریخ شمسی موجود نمی‌باشد.

  ادامه مطلب
 • ۹ اسفند

  ترکیب match و index

  در بعضی از موارد ترکیب match و index جایگزین تابع vlookup می‌گردد. تابع VLOOKUP به عنوان کاربردی ترین تابع جست و جو در اکسل می‌باشد ولی با وجود کاربرد بالای آن در شرایط خاص دیتابیس بی استفاده می‌شود. برای مثال اگر ستون هدف (ستونی که به عنوان خروجی باید ارائه شود)، قبل از ستون جست و جو (ستونی که مقدار مد نظر بر روی آن جست و جو میشود) قرار داشته باشد، این تابع فاقد کاربرد است.

  ادامه مطلب
 • ۸ اسفند

  گزارش درصد پیشرفت پروژه (گانت چارت)

  یکی از مهمترین موضوعات در پروژه گزارش درصد پیشرفت کار (گانت چارت) است، با وجود آن که نرم افزارهای متعددی جهت مدیریت کنترل پروژه وجود به خاطر قدرت بالای نرم افزار اکسل و آزادی عمل در ارائه گزارشات متنوع، بسیاری از گزارشات در این نرم افزار ارائه می‌شود.

  ادامه مطلب
 • ۴ اسفند

  استفاده از Shape جهت زیبا سازی گزارش

  در کنار فرمول‌نویسی و استخراج گزار مد نظر، زیبا سازی گزارش و بهبود ظاهر آن یکی از اصلی ترین موضوعات مطرح در اکسل می‌باشد. بدین منظور روشهای متعددی از جمله رنگ بندی، استفاده از قالبهای جذاب و نمودار های مناسب و….. وجود دارد که در کنار تمامی این روشها، استفاده از Shape یکی از بهترین گزینه ها است.

  ادامه مطلب
 • ۱ اسفند

  ساخت لیست آبشاری پویا (Dynamic Combo Box)

  ساده‌ترین روش ساخت لیست آبشاری پویا در اکسل استفاده از Data Validation و قرار دادن حالت آن بر روی List می باشد. در حالت ساده اگر حالات مختلف لیست آبشاری را درون قسمت Source وارد کنیم، با تغییر کردن تعداد حالات، گزینه های لیست آبشاری تغییر نخواهد کرد، مگر این که دوباره Data Validation را ویرایش کنیم.

  ادامه مطلب

بهمن, ۱۳۹۵

 • ۳۰ بهمن

  مرتب سازی شیتها به ترتیب حروف الفبا

  در بعضی از موارد میخواهیم شیتهای اکسل به ترتیب دلخواه ما (برای مثال به ترتیب ماه، یا مرتب سازی شیتها به ترتیب حروف الفبا) مرتب شوند ولی متاسفانه ابزار مرتب سازی شیتها در اکسل موجود نیست و برای حل این مشکل باید از زبان برنامه نویسی VBA استفاده نمود.

  ادامه مطلب
 • ۲۷ بهمن

  رسم خط رگرسیون در اکسل

  رگرسیون به معنای بازگشت برای محاسبه ارتباط دو یا چند متغیر و عموما به منظور پیش بینی متغیر پاسخ مورد استفاده قرار میگیرد، به گونه‌ای که بعد از بدست آوردن معادله خط رگرسیون با قرار دادن مقادیر مختلف برای متغیر x، مقدار تقریبی متغیر y به دست می‌آید.

  ادامه مطلب
 • ۲۴ بهمن

  محاسبه تاریخ شمسی- جمع درآمدهای بهمن ماه

  در عموم گزارشها یکی از پارامترهای اصلی گزارش تاریخ است و همواره محاسبه تاریخ شمسی در گزارشات دشوار است.. برای مثال مدیر مالی باید میزان درامد ماهانه را به مدیریت ارائه نماید. در حالتی که تاریخهای ثبت شده بر اساس تاریخ میلادی باشند، گزارش گیری بسیار آسان است ولی در حالتی که تاریخ ها به صورت شمسی ثبت شده باشد کار کمی دشوار تر میشود که در این قسمت برای این مشکل یک راه کار ساده ارائه شده است.

  ادامه مطلب