نوشته های تازه

فروردین, ۱۳۹۶

 • ۷ فروردین

  تبدیل فونت سلولها با استفاده از دستور replace

  بعد از یک ماه کار بر روی فایل اکسل، بالاخره فایل نهایی شد و آماده ارائه به کارفرما، ولی در روز آخر تصمیم گرفتم به جای فونت بی نازنین از فونت بی زر استفاده کنم ولی شناسایی سلولهای که در آنها فونت بی نازنین استفاده شده است در فایل اکسل با ۲۵ شیت و بیش از ۵ میلیون سلول فعال با فرمت و فونت متفاوت کار دشواری بود.

  ادامه مطلب

اسفند, ۱۳۹۵

 • ۲۵ اسفند

  فرمت اعداد در اکسل

  روشهای متعددی جهت نمایش اعداد ثبت شده درون سلولهای اکسل وجود دارد برای مثال تنظیمات مربوط به تعداد اعشار، نحوه نمایش اعداد مثبت و منفی و ….

  ادامه مطلب
 • ۱۸ اسفند

  ۱۰ ترفند حرفه ای در اکسل

  ۱- رسم نمودار ستونی برای رسم نمودار ستونی یک مجموعه از داده کافیه محدوده داده ها را انتخاب کرده و از صفحه کلید کلید Alt را نگه داشته و دکمه F1 را زده تا نمودار ستونی داده ها رسم شود. (برای مشاهده آموزش بر روی تصویر زیر کلیک نمایید.)

  ادامه مطلب
 • ۱۴ اسفند

  افزونه تاریخ شمسی در اکسل

  همواره یکی از بزرگترین مشکلات کاربران ایرانی در اکسل محاسبات مربوط به تاریخ شمسی است. نرم افزار اکسل تاریخ میلادی را به خوبی می شناسد و تمامی محاسبات مورد نیاز بر روی تاریخ میلادی قابل انجام است ولی این قابلیت برای تاریخ شمسی موجود نمی‌باشد.

  ادامه مطلب
 • ۹ اسفند

  ترکیب match و index

  تابع VLOOKUP به عنوان کاربردی ترین تابع جست و جو در اکسل می‌باشد ولی با وجود کاربرد بالای آن در شرایط خاص دیتابیس بی استفاده می‌شود. برای مثال اگر ستون هدف (ستونی که به عنوان خروجی باید ارائه شود)، قبل از ستون جست و جو (ستونی که مقدار مد نظر بر روی آن جست و جو میشود) قرار داشته باشد، این تابع فاقد کاربرد است.

  ادامه مطلب
 • ۸ اسفند

  گزارش درصد پیشرفت پروژه

  یکی از مهمترین موضوعات در پروژه گزارش درصد پیشرفت کار است، با وجود آن که نرم افزارهای متعددی جهت مدیریت کنترل پروژه وجود به خاطر قدرت بالای نرم افزار اکسل و آزادی عمل در ارائه گزارشات متنوع، بسیاری از گزارشات در این نرم افزار ارائه می‌شود.

  ادامه مطلب
 • ۴ اسفند

  استفاده از Shape جهت بهبود ظاهر گزارش

  در کنار فرمول‌نویسی و استخراج گزار مد نظر، زیبا سازی و بهبود ظاهر گزارش یکی از اصلی ترین موضوعات مطرح در اکسل می‌باشد. بدین منظور روشهای متعددی از جمله رنگ بندی، استفاده از قالبهای جذاب و نمودار های مناسب و….. وجود دارد که در کنار تمامی این روشها، استفاده از Shape یکی از بهترین گزینه ها است.

  ادامه مطلب
 • ۱ اسفند

  ساخت لیست آبشاری پویا (Dynamic Combo Box)

  ساده‌ترین روش ساخت لیست آبشاری در اکسل استفاده از Data Validation و قرار دادن حالت آن بر روی List می باشد. در این قسمت اگر حالات مختلف لیست آبشاری را درون قسمت Source وارد کنیم، با تغییر کردن تعداد حالات، گزینه های لیست آبشاری تغییر نخواهد کرد، مگر این که دوباره Data Validation را ویرایش کنیم.

  ادامه مطلب

بهمن, ۱۳۹۵

 • ۳۰ بهمن

  مرتب سازی شیت‌ها بر اساس حروف الفبا

  در بعضی از موارد میخواهیم شیتهای اکسل به ترتیب دلخواه ما (برای مثال به ترتیب ماه، یا به ترتیب حروف الفبا) مرتب شوند ولی متاسفانه ابزار مرتب سازی شیتها در اکسل موجود نیست و برای حل این مشکل باید از زبان برنامه نویسی VBA استفاده نمود.

  ادامه مطلب
 • ۲۷ بهمن

  رسم رگرسیون در اکسل

  رگرسیون به معنای بازگشت برای محاسبه ارتباط دو یا چند متغیر و عموما به منظور پیش بینی متغیر پاسخ مورد استفاده قرار میگیرد، به گونه‌ای که بعد از بدست آوردن معادله خط رگرسیون، با قرار دادن مقادیر مختلف برای متغیر x، مقدار تقریبی متغیر y به دست می‌آید.

  ادامه مطلب
 • ۲۴ بهمن

  محاسبات تاریخ شمسی- جمع درآمدهای بهمن ماه

  در عموم گزارشها یکی از پارامترهای اصلی گزارش تاریخ است. برای مثال مدیر مالی باید میزان درامد ماهانه را به مدیریت ارائه نماید. در حالتی که تاریخهای ثبت شده بر اساس تاریخ میلادی باشند، گزارش گیری بسیار آسان است ولی در حالتی که تاریخ ها به صورت شمسی ثبت شده باشد کار کمی دشوار تر میشود که در این قسمت برای این مشکل یک راه کار ساده ارائه شده است.

  ادامه مطلب
 • ۲۱ بهمن

  متمایز نمودن گروههای داده

  شاید مسائله رنگی کردن یک در میان ردیفها اکسل را شنیده باشید که به سادگی با نوشتن تابع ISSOD(ROW())a در قسمت کاندیشنال فرمتینگ قابل انجام است ولی در مسئله دیگر گفته شده است که مجموعه داده ها یک در میان رنگی شوند به این صورت که چند رکورد که از یک خانواده هستند به رنگ یکسان در آیند.

  ادامه مطلب
 • ۱۶ بهمن

  طبقه بندی توابع

  یک از مهمترین ویژگی های اکسل تعداد و تنوع بالای توابعی است که از آنها پشتیبانی می کنداین توابع که تعداد آنها بیش از ۲۰۰ مورد می‌باشند در ۱۵ گروه دسته بندی شده اند.

  ادامه مطلب
 • ۱۳ بهمن

  دستور Find و ۱۰ نکته کلیدی

  یکی از دستورات مهم و کاربردی در اکسل، Find می باشد که برای پیدا کردن عبارتی درون کل سلولهای اکسل مورد استفاده قرار میگیرد. کاربرد این دستور کاملا به تسلط کاربر بستگی دارد و با استفاده از آن میتوان در مواردی کار چند روز را در چند ساعت انجام داد.

  ادامه مطلب
 • ۹ بهمن

  پیدا کردن هدف

  در محاسبات ریاضی، همواره پیدا کردن تاثیر تغییر متغیر مستقل( X) بر متغیر وابسته (Y) بسیار راحت تر از حالت عکس می‌باشد، برای مثال در مسئله محاسبه معدل، اگر نمره درس ریاضی یک نمره افزایش یابد، میزان افزایش معدل به راحتی قابل محاسبه می‌باشد اما در حالت معکوس، اگر معدل ۱ نمره افزایش یابد، درس ریاضی باید چه مقدار افزایش یابد، پاسخ به سوال دوم به مراتب سخت تر از پاسخ به سوال اول است.

  ادامه مطلب