خانه / دستورات اکسل / سایر دستورات / ثبت تاریخ شمسی در اکسل

ثبت تاریخ شمسی در اکسل

نرم افزار اکسل، تنظیمات مربوط به تاریخ و ساعت را از سیستم عامل فراخوانی میکند و از آنجایی که در ورژنهای قبل از ویندوز ۱۰، تاریخ شمسی تعریف نشده بود، امکان استفاده از تاریخ شمسی در اکسل غیر ممکن بود .

البته با استفاده از افزونه هایی مثل Jalali قسمتی از این مشکل قابل حل بودT اما از اآنجایی که تاریخ شمسی در ویندوز ۱۰ تعریف شده است، در صورتی که ویندوز شما ۱۰ باشد، به راحتی میتوانید تاریخ های شمسی را در اکسل استفاده نمایید (البته کماکان محدودیتهایی نیز وجود دارد و کارایی تاریخ میلادی نیست.)

بدین منظور ابتدا باید تاریخ شمسی را در ویندوز ۱۰ فعال کنید که برای فعال کردن آن باید به قسمت Region در Control Panel رفته و در تب های مختلف، تغییرات زیر را اعمال نموده.

  • در تب Format گزینه  Format را بر روی Persian  قرار داده.
  • در تب Location  گزینه Home Location را بر روی Iran قرار داده.
  • در نهایت در قسمت Adminestrative گزینه Change System Local  را زده و در صفحه باز شده،  Current System Local را بر روی Persian قرار دهید.

capture

بعد از اعمال تغییرات فوق، درون نرم افزار اکسل رفته و یک تاریخ میلادی وارد نموده، سپس با زدن کلید Ctrl+1 بر روی آن سلول، صفحه Format Cell باز میشود که در تب Number آن در با انتخاب Date مشاهده میشود که دو گزینه Local  و Calendar Type وجود دارد، در این مرحله کافیست در قسمت Local گزینه Parsian و در قسمت Calendar Type حالت Persian  را انتخاب نموده تا تاریخ وارد شده، به صورت شمسی نمایش داده شود.

capture-2

درباره‌ی Omid Motamedi

همچنین ببینید

ساخت لیست آبشاری پویا (Dynamic Combo Box)

ساده‌ترین روش ساخت لیست آبشاری پویا در اکسل استفاده از Data Validation و قرار دادن …